English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 1
18 lipca 2013
Hipnotyczna nonszalancja opowieści

Dramat społeczny? Kino LGBT, a może sensacyjne? Film „Vic + Flo zobaczyły niedźwiedzia” Kanadyjczyka Denisa Côté nie mieści się w żadnej z tych szufladek. To kino dużego dystansu do opowieści, bohaterów i wydarzeń, ale poprowadzone tak konsekwentnie, że dajemy się uwieść.

Film pierwotnie miał się nazywać „Vic + Flo giną na końcu”, choć i tak w tytule, pod którym pojawił się w obiegu, reżyser składa widzom nieco surrealistyczną obietnicę. I wywiązuje się z niej w stu procentach. Rządząca się własnym porządkiem, na pozór realistyczna opowieść, nad którą reżyser sprawuje w pełni kontrolę, jawi się jako niewymuszony powiew świeżości, niemal duch odnowy. Dwie główne bohaterki filmu nieustannie pracują nad tym, by uratować swój rozpadający się związek. Mieszkają daleko od cywilizacyjnego zgiełku, a rytm ich życia wyznacza codzienność funkcjonowania na odludziu oraz rozmowy na tematy egzystencjalne. Cóż bardziej interesującego może być dla życiowych outsiderów, a zarówno Victoria, jak i Florence od lat poruszają się po „obrzeżach”. Podskórnie czujemy, że coś zaprowadzi je do nieszczęśliwego zakończenia – może to kwestia niemal perfekcyjnych zdjęć albo ich hipnotycznego następstwa. Ekscentryczna atmosfera dość szybko udziela się widzowi, który jest gotowy niemal na każde zakończenie. 

A że nie ma happy endu? Najważniejsze, że Victoria i Florence zobaczyły niedźwiedzia. Także w Berlinie, Srebrnego na Berlinale. 

Marcin Mońka

„Vic + Flo zobaczyły niedźwiedzia”

Dziś, godz. 19, Kino Nowe Horyzonty 9

26 lipca, godz. 16.15, Kino Nowe Horyzonty 9

28 lipca, godz. 13.15, Kino Nowe Horyzonty 9

 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›