English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 1
18 lipca 2013
Jak oni pięknie śpiewają!

Tradycją festiwalową są wieczorne koncerty w klubie Arsenał. W tym roku posłuchamy przede wszystkim znakomitych głosów – największe gwiazdy festiwalu to Mike Patton i Diamanda Galás

Pierwszy duży koncert da jednak Rykarda Parasol. Popularna w naszym kraju amerykańska artystka, w której żyłach płynie także polska krew, uprawia muzykę na tyle mroczną i tajemniczą, że media okrzyknęły ją „Nickiem Cave’em w spódnicy”. 

Rykarda Parasol występuje w Polsce dość często, ale ten koncert zapowiada się jednak specjalnie. Razem z nią na scenie staną bowiem dwie wschodzące gwiazdy polskiego pop-rocka: Misia Furtak (z grupy très.b) i laureatka tegorocznych Fryderyków Mela Koteluk. 

W poniedziałek po raz drugi na festiwal zjedzie Mike Patton. Tym razem wszechstronny wokalista (gwiazdorem rocka został dzięki Faith No More, współpracował z tak różnymi artystami, jak John Zorn, Björk, The Young Gods, Fennesz czy Burt Bacharach; równie dobrze czuje się w jazzie, klasyce, elektronice, industrialu, rapie i muzyce pop) nie zagra jednak włoskich przebojów sprzed lat, jak na Wyspie Słodowej w 2010 roku. Zaprezentuje jeden z ciekawszych swoich zespołów: supergrupę Tomahawk. Ich nowy album „Oddfellows” świadczy, że warto było czekać sześć lat na powrót Pattona i spółki. 

Równie wszechstronną wokalistką jest Diamanda Galás. Wprawdzie nigdy nie osiągnęła popularności Pattona, ale geniusz, z jakim operuje swoim trzyipółoktawowym głosem, robi niezapomniane wrażenie. Każdy jej koncert to mistyczne misterium, podczas którego mroczna królowa sprawuje niepodzielną kontrolę nad rządem dusz fanów. Śpiewaczka operowa z wirtuozerią grająca na fortepianie od ponad trzech dekad łączy klasykę jazzu i bluesa z awangardą i performance. Nagrywała choćby z Johnem Paulem Jonesem (Led Zeppelin), Alanem Wilderem (Depeche Mode) i duetem Erasure. 

Do fanów jej twórczości należy wizytujący nas gwiazdor – Mike Patton. 

Marcin Babko 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›