English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 2
19 lipca 2013
Od Lenina do elektroawangardy

„Elektro Moskva” to opowieść o tym, ile elektroniczna awangarda muzyczna w Rosji zawdzięcza zarządzonej przez Lenina elektryfikacji, przemysłowi zbrojeniowemu, KGB, wiecznie psującemu się sprzętowi „made in USSR” i tandetnym chińskim zabawkom.

Na początku był Lenin, który w imię postępu zarządził powszechną elektryfikację. Słupy wysokiego napięcia wyrastały jak grzyby po deszczu, a wąsaci chłopi z niedowierzaniem wpatrywali się w zawieszone w ich chałupach żarówki, które miały oświetlić im drogę do lepszego, socjalistycznego świata. Autorzy filmu, Elena Tikhonova i Dominik Spritzendorfer, hojnie raczą nas archiwalnymi materiałami i czynią z nich ogromny atut swojego filmu. Dzięki nim możemy poznać zmarłego przed dwudziestoma laty Leona Theremina, rosyjskiego naukowca i genialnego innowatora, twórcę pierwszego syntezatora i telewizji. Drugi wynalazek powstał ponoć już w 1926 roku, ale był tak wspaniały, że stał się tajemnicą wojskową. Skonstruowany z odpadów po produkcji zbrojeniowej syntezator uznano za nieszkodliwy. Rozwój elektronicznej awangardy napędzały zbrojenia i grupka entuzjastów, którzy gotowi byli wynosić za pazuchą z rządowych ośrodków części potrzebne do budowy instrumentów. 

„Elektro Moskva” to nie klasyczny muzyczny dokument, choć niektóre jego opisy mogą sugerować coś przeciwnego. To swobodny filmowy esej utrzymany w klimacie melancholijnej rosyjskiej ballady, a nie współczesnego wideoklipu. Sprawy toczą się tu nieśpiesznie. Bohaterowie zjawiają się i znikają, nie mówiąc nic o sobie, za to obficie rozprawiając o generatorach, oscylatorach i innych tajemniczych sprawach. A muzyki w „Elektro Moskvie” słychać bardzo mało. 

Iwona Sobczyk 

„Elektro Moskva”

Dziś, godz. 13.15, Kino Nowe Horyzonty 8

Jutro, godz. 16, Kino Nowe Horyzonty 4

 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›