English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 3
20 lipca 2013
Tribute to Guimarães. Wizje Costy, de Oliveiry, Erice i Kaurismäkiego

Filmowy hołd złożony miastu, ale widzianemu z różnych perspektyw i odmiennych punktów widzenia. „Centro Histórico” – cztery filmowe freski, fragmenty większych opowieści, nie chcą tworzyć spójnego obrazu, bo nie ma takiej konieczności. Czyżby więc miasto było „stanem umysłu”?

Filmowy hołd portugalskiemu miastu składa czterech reżyserów: Pedro Costa, Manoel de Oliveira, Víctor Erice oraz Aki Kaurismäki. 

Każdy z nich tworzy zupełnie odmienny świat, skupiając się na innych doświadczeniach wpisanych w historyczną tkankę Guimarães, które w zeszłym roku pełniło honory Europejskiej Stolicy Kultury. 

Twórcy posłużyli się różnorodnymi środkami, wzbudzając w widzach uśmiech, zadumę, zdziwienie. 

Niezależne od siebie opowieści stają się albo mocną i zaangażowaną narracją, wracającą do czasów wojen kolonialnych (Costa), reportażowym i stylizowanym na dokument wspomnieniem świetności nieistniejącej już fabryki tekstyliów (Víctor Erice), albo też żartobliwą, błyskawiczną wycieczką po kluczowych przestrzeniach miasta, szybszą chyba niż przeglądanie informacji w internecie (de Oliveira). 

Perełką w tym zestawie jest jednak króciutka nowelka Kaurismäkiego, otwierająca film. 

I jakżeby inaczej – w głównego bohatera powiastki wciela się tak dobrze znany fanom fińskiego reżysera Ilkka Koivula. Kreowany przez niego właściciel niewielkiej knajpki, trochę outsider, trochę niespełniony kochanek, cierpi na „codzienność”. 

Jeśli wybierałbym się do Guimarães – najpierw odszukałbym jego niewielką restaurację, na później zostawiając wszystkie muzea, pomniki, place, którymi słynie miasto o centrum wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Marcin Mońka

„Centro Histórico” 

20 lipca, godz. 19.30, Kino Nowe Horyzonty 7

23 lipca, godz. 13.15, Kino Nowe Horyzonty 7

28 lipca, godz. 16.30, Kino Nowe Horyzonty 7

 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›