English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 3
20 lipca 2013
Prometeusz w teatrze marionetek

W glinianą głowę marionety wbijane są palce rzeźbiarza. Lalka zyskuje parę oczu i odbitą w nich, jak w zwierciadle, duszę.

Michael Meschke – założyciel Marionetteatern ze Sztokholmu – opowiada o tym, jak po jego odejściu toczą się losy wielu z jego ulubionych drewnianych figur. 

Okazuje się bowiem, że w każdej kukle odciśnięta jest historia minionych przedstawień. Jako były dyrektor teatru, Meschke zdradza klucz swoich inspiracji, jakimi kierował się podczas tworzenia nowych marionetek. Z ojcowską czułością pokazuje, jak lalka uczy się chodzić, i z dziecięcą fascynacją mówi o tym, jak każda z nich przejawia charakterystyczne dla siebie gesty. Podobno każda kukła może przekonać widza do tego, że żyje. Wszystko zależy od operatora, który niczym Prometeusz wlewa w nią życiodajną iskrę. Praca aktora lalkowego to przede wszystkim próba przeniesienia własnych emocji w materię drewna i refleksja nad naturą człowieka. Od zarania dziejów najprostsze prawdy na jego temat wypisywane były na teatralnych maskach.

„Marionetista” to sfabularyzowana opowieść o podróży kilkunastu ulubionych marionetek Meschkego. Artysta, wychodząc w przestrzeń miasta, na nowo buduje definicję teatru. Lalkarz, wystawiając spektakle w najważniejszych, politycznych punktach zapalnych Europy, stara się wpłynąć na przemiany społeczne. Dokument Wiktorii Szymańskiej to film znacznie prostszy od jej wcześniejszego, pokazywanego w ramach Nowych Horyzontów w 2010 roku, obrazu poświęconego reżyserskiej parze – Franciszce i Stefanowi Themersonom. Prowadząca rozmowy z lalkami Irène Jacob („Trzy kolory: Czerwony”) wprowadza w nostalgiczny klimat i uwodzi niesamowitym aktorskim talentem. To film dla każdego, komu bliski jest zarówno teatr lalek, jak i animacja.

Natalia Kaniak

„Marionetista”

Dziś, godz. 19.15, Kino Nowe Horyzonty 8

Jutro, godz. 10, Kino Nowe Horyzonty 4

 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›