English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 4
20 lipca 2013
Między sztuką a społecznictwem

Czy można spełnić marzenie mordercy? Czy dożywocie w izolatce to kara, jaką można wymierzyć człowiekowi? 

Film Angada Bhalli nie jest odpowiedzią na te pytania, ale stanowi kreatywną dokumentację projektu Jackie Summel – amerykańskiej artystki, która zajęła się smutnym losem Hermana Wallace’a.

Kobieta zdecydowała się stworzyć makietę domu, o jakim przez lata w odosobnieniu rozmyślał skazaniec, bojownik Czarnych Panter, zamknięty w celi sześć na dziewięć stóp. Wallace nadal przebywa tam za domniemane morderstwo strażnika więziennego, jednak wiele dowodów wskazuje, że jednak nie przyczynił się do jego śmierci. Reżyser nie koncentruje się na opowieści o przegranym, jakim niewątpliwie jest tytułowy Herman. Bhalla tworzy wokół niewidocznego przez cały film więźnia opowieść o ludziach z nim związanych. 

Wędrująca po galeriach Stanów Zjednoczonych makieta wymarzonego domu Hermana staje się początkiem kolejnego projektu. Jackie rozpoczyna starania o fundusze, które posłużyłyby na wybudowanie nowobogackiej willi i stworzenie w niej domu dla trudnej młodzieży. 

Film Angada Bhalli, zawierający mocne wypowiedzi o amerykańskim systemie karnym, staje się głosem w sprawie politycznej. Niepokojącą kwestią pozostaje sam Herman, który jako poczciwy staruszek z południowym akcentem obecny jest w filmie w rozmowach telefonicznych z Jackie. Artystka nawiązuje relację z jego siostrą, która na temat brata wypowiada się niezwykle pozytywnie.

Reżyser wmontowuje między tradycyjne dokumentalne sceny krótkie animacje, ożywiając spokojną narrację. To strategia, dzięki której podkreślony zostaje żywy temperament Jackie Summel oraz jej rozmówców.

„Dom Hermana” jest klasycznie nakręconym dokumentem, który spodoba się nie tylko stałym bywalcom Nowych Horyzontów, ale przede wszystkim widzom oczekującym od dokumentu zaangażowania na poziomie równym filmowym postaciom.

Natalia Kaniak

„Dom Hermana”

Dziś, godz. 19.15, Kino Nowe Horyzonty 8

Jutro, godz. 10, Kino Nowe Horyzonty 4

 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›