English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 4
20 lipca 2013
Smakołyk na kilka języków od Tibora Szemzö

Stałym bywalcom Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty Tibora Szemzö przedstawiać nie trzeba.

W programie siódmej edycji festiwalu znalazł się jego film „Gość życia”. Zaledwie rok później autor pokazał we Wrocławiu swoje krótkie metraże, zaprezentował operę filmową „Csoma” oraz przygotował wystawę „Niewidzialna historia”. Powrócił do nas podczas 9. Nowych Horyzontów, by zasiąść w jury konkursu filmów o sztuce. W tym roku przedstawi muzyczno-filmowy remiks „Stonewall Cake”.

Szemzö jest jedną z ważniejszych postaci na współczesnej scenie artystycznej. Jednym z niewielu Węgrów twórców, którzy zyskali światową sławę. Wykształcony jako muzyk, zasłynął także jako autor multimedialnych performance’ów na pograniczu sztuk. Jest multiinstrumentalistą, poruszającym się w przestrzeni przeróżnych gatunków i stylów – od muzyki klasycznej, przez jazz, po ambient. 

W Kinie Nowe Horyzonty, pod ekranem w sali 3, Tibor Szemzö pojawi się wraz z zespołem The Fodderbase. Razem akompaniować będą trzem filmom autorstwa węgierskiego twórcy. Obok starszych dzieł, „The Other Shore” oraz „Cuba”, na ekranie pojawi się najnowsza realizacja artysty – „«K» Engravings”. To nakręcona częściowo w Polsce wariacja na temat opowiadania „Wiadomość od cesarza” Franza Kafki. Szemzö rozpisał historię na szereg współczesnych języków, realizował ją aż w siedmiu krajach.

Paweł Świerczek

 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›