English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 5
21 lipca 2013
Zagubiony w raju

„Nieznajomy nad jeziorem”, zdobywca queerowej Złotej Palmy na tegorocznym festiwalu w Cannes, to podróż w świat homoseksualnego pożądania. Film Alaina Guiraudie startuje w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty

Paweł Świerczek

Na tafli tytułowego jeziora bezustannie grają refleksy słońca bądź księżyca. W połączeniu z dziką plażą i pobliskim lasem tworzą niemal rajski krajobraz, pośród którego codziennie rozgrywa się cruising. Uwodzicielska przestrzeń przyciąga nieznajomych swoim pięknem i obietnicą łatwego seksu.

Guiraudie portretuje swoich bohaterów blisko natury – nagich, wystawionych na działanie żywiołów i poddających się instynktom. Kulturę zostawiają za sobą, wysiadając z samochodów pozostawianych na prowizorycznym parkingu i zrzucając z siebie ubrania. Cywilizacja znajduje się po drugiej stronie jeziora, gdzie na pikniki przyjeżdżają rodziny z dziećmi. Tu, na dzikiej plaży, toczy się niekończąca się gra pożądliwych spojrzeń. „Jeśli szukasz kobiet, to źle trafiłeś” – mówi główny bohater do zabłąkanego mężczyzny na początku filmu.

Pretekstowa fabuła toczy się wokół tajemniczego zabójstwa, którego bezpośrednim świadkiem jest Franck. Martwe ciało młodego mężczyzny odnalezione w jeziorze staje się wyłomem w idylli dzikiej plaży. I choć codzienne życie plażowiczów wraca do normy zaskakująco szybko, piętno wydarzeń odciska się nie tylko na głównym bohaterze, bezwładnie poddającym się pokusie tkwiącej w figurze domniemanego mordercy.

„Nieznajomy nad jeziorem”, zdobywca queerowej Złotej Palmy na tegorocznym festiwalu w Cannes, to podróż w świat homoseksualnego pożądania, wymykająca się wszelkim dualizmom. Ironia czy powaga, porno czy wysoka kultura, rasowy thriller czy kino autorskie – dychotomie tego rodzaju przestają mieć w filmie Alaina Guiraudie jakiekolwiek znaczenie. Reżyser odkrywa przed nami coraz to nowe wymiary opowiadanej historii, wodząc nas krętymi ścieżkami pośród migotliwych sensów. Próby interpretacji napotykanych tropów na nic się zdają, gdyż każdy podważany jest przez kolejny. 

Jedynym sposobem na ujarzmienie „Nieznajomego nad jeziorem” wydaje się więc poddanie się prawom świata przedstawionego, wejście weń wraz z bohaterami i płynięcie z nimi w niebezpieczną toń błękitnej wody. A jeśli, drogi widzu, szukasz tu kobiet, to źle trafiłeś.

„Nieznajomy nad jeziorem”

Dziś, godz. 19.15, Kino Nowe Horyzonty 9

Jutro, godz. 10.15, Kino Nowe Horyzonty 9

 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›