English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 5
21 lipca 2013
Semantic Patton

Mike Patton to rozmach, odwaga i siła. Wyobraźnia i głos. Oraz mnóstwo zespołów i projektów. Dziś w Arsenale pokaże swoją grupę Tomahawk.

Bywalcy festiwalu dobrze go znają. Przed trzema laty pojawił się na Wyspie Słodowej w towarzystwie wrocławskiej The Film Harmony Orchestra, by zaprezentować album „Mondo Cane”, na którym zebrał włoskie przeboje pop z lat 50. i 60. Koncert był znakomity – jak zwykle w przypadku tego artysty. Tym razem wszechstronny wokalista nie zagra jednak przebojów rodem z San Remo, lecz przedstawi jeden z ciekawszych swoich zespołów, supergrupę Tomahawk. 

– Patton ma dużo projektów, ale w okołorockowym Tomahawk chyba spełnia się najbardziej. To wypełnianie luki, granie muzyki, której brakuje – mówi Adam Adamczyk, wokalista grupy Semantik Punk, która będzie supportować Tomahawk.

Oczywiście najbardziej znany zespół Mike’a Pattona to Faith No More. Amerykańska grupa rockowa święciła triumfy w latach 90., a jej wspomnieniowa trasa koncertowa w 2009 roku zrobiła furorę. Wokalista od początku udzielał się też w innych projektach. Najpierw był Mr. Bungle, potem Fantomas, Tomahawk i współpraca z artystami tak różnymi, jak John Zorn, Björk, The Young Gods czy Burt Bacharach i Sepultura. Równie dobrze czuje się w jazzie, klasyce, elektronice, industrialu, rapie i popie. 

– Jesteśmy szczęśliwi, że możemy zagrać przed Pattonem. Dla mnie jest to temat niemalże fantazyjny, bo jestem jego wielkim fanem. To, co ze mną zrobiła płyta „Angel Dust”, a potem jeszcze mocniejszy cios w postaci „King For A Day... Fool for a Lifetime”, zostanie ze mną do końca życia. To był dla mnie przełom, punkt zwrotny w pojmowaniu muzyki – mówi Adamczyk. Dodaje, że muzyka, którą gra z Semantik Punk (zespół właśnie wydał debiutancki album „abcdefghijklmnoprstuwxyz”), jak najbardziej pasuje do „ogólnego wizerunku Mike’a i jego poczucia humoru”.

Tomahawk będzie promował wydany w tym roku, czwarty album „Oddfellows”. 

Marcin Babko 

 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›