English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 7
23 lipca 2013
Seks, samba, kokaina!

Hélio Oiticica, brazylijski artysta, współtwórca grupy Neo-Konkretnej, to obrazoburca i geniusz. Portret artysty kreśli jego bratanek Cesar Oiticica Filho, który dzięki wachlarzowi materiałów „found footage” stworzył impresyjny i kalejdoskopowy dokument „Hélio Oiticica”.

Kolorystycznie przydymione, rozedrgane i nieostre fragmenty ośmiomilimetrowej taśmy doskonale oddają atmosferę wyzwolonej obyczajowo brazylijskiej bohemy. Odrażające, brudne, tropikalne – tak można by nazwać środowisko, w jakim dorastał i tworzył główny bohater. Biografia okrzykniętego brazylijskim Andym Warholem Hélia Oiticici rozpoczyna się i kończy z impetem godnym gwiazdy lat 60. Podjeżdżający pod dom artysty animowany resorak nie zwiastuje rozmytej po kilku minutach narracji: środek dokumentu wypełnia masa poszarpanych nagrań. Dokumentacje działań artystycznych oraz prywatne nagrania twórcy zebrane zostały od przyjaciół Oiticici. Kino, którego był entuzjastą, powraca jako temat opowieści kilkakrotnie. Sam zaś artysta, zamiast fotografii, używał krótkich taśm, które okrzyknięte szumną nazwą Heliotapes, stały się wkrótce cenne nie tylko artystycznie, ale i historycznie. Niektóre z jego minimalistycznych i abstrakcyjnych prac stanowią wyraźny kontrapunkt do dragowej otoczki Rio i delirycznego trybu życia, jakie prowadził Hélio. Jego sztuka doskonale wpisuje się w wywrotowy klimat tamtych czasów, który dokument Cesara Oiticici świetnie uchwycił.

W pamięć zapada krótka scena, w której Hélio wyrównuje białe, kokainowe kreski wzdłuż linii oczu widniejącego na okładce magazynu mężczyzny, prawdopodobnie Luisa Buñuela. Zważywszy na poglądy polityczne obu artystów oraz sugestywnie przecięte białym proszkiem oko postaci, wszelkie konotacje z „Psem andaluzyjskim” zdają się jak najbardziej na miejscu. 

Tegoroczna brazylijska propozycja konkursowa stanowi wyzwanie dla festiwalowych widzów. Narracyjne wzloty i upadki oraz trudny w odbiorze kolaż dziesiątków archiwalnych materiałów jest, chociażby ze względu na wartość informacyjną, wart obejrzenia. Ostatecznie podróżujący między Nowym Jorkiem, Londynem a Rio de Janeiro Hélio Oiticica to postać, której sylwetkę artystyczną powinien znać każdy zainteresowany nie tylko pop-artem, ale i rozwojem XX-wiecznej sztuki.

Natalia Kaniak

„Hélio Oiticica”

Dziś, godz. 13.15, Kino Nowe Horyzonty 8

Jutro, godz. 16, Kino Nowe Horyzonty 4

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›