English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 7
23 lipca 2013
Dadaistyczna podróż

„Szukając Emak Bakia” to swobodna podróż między rozmaitymi miejscami, bohaterami i wątkami, nawiązująca do powstałego ponad osiemdziesiąt lat temu filmu Man Raya.

„Szukając Emak Bakia” to debiutancki film Oskara Alegrii, który do tej pory pracował przede wszystkim jako dziennikarz, m.in. dla Canal+ i CNN+. Przygotowywał materiały dla programów informacyjnych, zajmował się organizowaniem przedsięwzięć kulturalnych, realizował też swój własny cykl programów kulinarnych. Zajmuje się fotografią i uczy młodych dokumentalistów scenopisarstwa. Już z tej krótkiej listy jego zawodowych dokonań można wywnioskować, że jest to człowiek o niezwykle szerokich zainteresowaniach. Znajduje to wyraz w jego debiutanckim filmie, swobodnej podróży między różnymi miejscami, osobami i wątkami. 

W „Szukając Emak Bakia” Oskar Alegria nawiązuje do zrealizowanego w 1926 roku filmu „Emak Bakia” Man Raya, jednej z najważniejszych postaci artystycznej awangardy pierwszej połowy XX wieku, jednego z ojców założycieli dadaizmu i surrealizmu. Reżyser podąża w okolice Biarritz, gdzie „Emak Bakia” był kręcony, próbując rozwikłać przynajmniej fragment ułożonej przez legendarnego artystę łamigłówki. Tajemniczy tytuł wyjaśnić najłatwiej. „Emak Bakia” znaczy po baskijsku: „zostaw mnie w spokoju”. Ale dlaczego Man Rayowi akurat to sformułowanie przyszło do głowy? Może to epitafium na czyimś nagrobku, a może nazwa domu, w którym mieszkał w Biarritz? Tę i inne zagadki Oskarowi Alegrii pomagają rozwiązać m.in. pewien klaun, właściciel sklepu z używaną odzieżą i ludzie analizujący teksty i obrazy na starych pocztówkach. Reżyser sprawnie zestawia ich wypowiedzi z fragmentami oryginalnego filmu Man Raya. „Szukając Emak Bakia” to podróż pełna absurdów, ale od pierwszej minuty po wzruszający finał daje uczestnikom bardzo wiele radości. 

Iwona Sobczyk 

„Szukając Emak Bakia” 

Dziś, godz. 19.15, Kino Nowe Horyzonty 8

Jutro, godz. 10, Kino Nowe Horyzonty 4

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›