English
Na żywo
Warto zobaczyć
26 lipca 2013
Pokaz "Sztuki znikania" Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego

Kto tak naprawdę obalił w Polsce komunizm? Czy jest możliwe, że – oprócz Lecha Wałęsy i „Solidarności” – był to haitański kapłan vodou? W nowym filmie oscarowego duetu Bartek Konopka i Piotr Rosołowski obserwujemy najnowszą historię kraju z egzotycznej perspektywy. 27 lipca zapraszamy na specjalny pokaz filmu w ramach festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, połączony z dyskusją „Perspektywy pamięci. Każdy ma swój PRL?”.

W roku 1980, na zaproszenie Jerzego Grotowskiego, do kraju nad Wisłą przybywa Amon Frémon, kapłan voodoo z odległego Haiti. Polska była dla Amona dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się inaczej – godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Amon, obserwując wydarzenia stanu wojennego, przywołuje, podobnie jak Adam Mickiewicz w „Dziadach”, duchy przodków. Odprawia ceremonię vodou, aby uwolnić Polaków od złych mocy. Rozpoczyna się bój, w którym żywi i umarli jednoczą się we wspólnej walce. Duch polskiego romantyzmu łączy się z haitańskim Loa, dokładnie tak, jak 200 lat temu w czasie wielkiej rewolucji na Haiti.

Sztuka znikania, startująca w konkursie o Nagrodę Magicznej Godziny podczas tegorocznej edycji PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, to film, w którym patrzymy na Polskę Ludową z pewnym dystansem: głównym katalizatorem spojrzenia jest perspektywa osoby, dla której PRL był miejscem egzotycznym. Konopka i Rosołowski niejako igrają z widzem, ukazując czasy komunizmu w zupełnie nowy sposób – poprzez zderzenie dwóch różnych kultur. Duet reżyserski przypomina również historię zapomnianych potomków polskich legionistów na Haiti, niejako łącząc w ten sposób dwa odległe kraje.

Dokument pozostawia doskonałą przestrzeń do dyskusji na temat perspektyw pamięci czasu PRL. Razem z Leszkiem Budrewiczem – dziennikarzem, pisarzem, działaczem podziemnych struktur „Solidarności”, Brunonem Chojakiem – współpracownikiem wrocławskiego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz Anną Wydrą – producentką filmu Sztuka znikania, zastanowimy się nad zagadnieniem pamięci czasu Polski socjalistycznej. Jak myślą o kraju sprzed 1989 roku starsze, a jak młodsze pokolenia Polek i Polaków? Czy jesteśmy gotowi na ironiczne spojrzenie na okres komunizmu? Dyskusję poprowadzi Jan Pelczar – dziennikarz filmowy.

Pokaz jest organizowany przez Against Gravity i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, przy współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego oraz Wrocławską Fundacją Filmową.

Trailer filmu: http://www.youtube.com/watch?v=QsO8sF-_JMw

Strona filmu: www.againstgravity.pl/sztuka-znikania/

27 lipca, godz. 13:00, po projekcji spotkanie z twórcami

Bilety: do nabycia w kasie kina i na stronie: www.nowehoryzonty.pl 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›