English
Po festiwalu

fot. Diana Lelonekfot. Diana Lelonek
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 11
28 lipca 2013
Jeśli nie wywołuje emocji, to jak go wyróżnić?

Rozmowa z Normanem Leto 

szefem Jury Konkursu Europejskich Filmów Krótkometrażowych

Łukasz Jakubowski: Co wyróżniało zwycięskie tytuły?

Norman Leto: W kategorii Dokumenty wybraliśmy film „Dzień zwyciężył noc”. Reżyser Jean-Gabriel Périot interesująco przedstawił współczesne lęki i marzenia, ale nie z perspektywy człowieka wolnego, lecz osób odsiadujących długie wyroki. Poruszyły nas wypowiedzi bohaterów, ich zaskakująca szczerość, choćby opowieść jednego z więźniów o spotkaniu na plaży z wyimaginowaną kobietą. Niezwykłą siłą „Dnia…” jest emocjonalny wydźwięk. I to nas przekonało. Film Wojciecha Bąkowskiego „Suchy pion” zwyciężył w kategorii Eksperyment. Tutaj zadecydowała spójność formy i treści. W innych tytułach przy doskonałości formalnej brakowało przekonującego przekazu. I odwrotnie, interesującym historiom brakowało formy. 

Dlaczego nie nagrodziliście animacji?

– Jednogłośnie zadecydowaliśmy, że jeśli istnieje taka możliwość, a także szansa rezygnacji z wyróżnienia, to należy z tego skorzystać. Niektóre animacje mogły być zrealizowane jeszcze w latach 70., i to nie z powodów technicznych. Brakowało innowacyjnego, ale nie efekciarskiego wykorzystania nowoczesnych technologii. Poza tym nie budziły żadnych emocji. A jeśli film nie wywołuje emocji i w dodatku jest wtórny formalnie, to nie zasługuje na wyróżnienie. Nagradzając takiego twórcę, utwierdzilibyśmy go w przekonaniu, że wybrał właściwą drogę. To byłoby wyrządzeniem mu krzywdy.

Czy łączyło konkursowe filmy?

– Ciekawe, że w większości filmów pojawiały się drzewa, gałęzie, krzaki, liście. Zwłaszcza u twórców początkujących lub eksperymentujących. Być może psychoanalityk powiedziałby o tym więcej. Ale to chyba zabawny zbieg okoliczności bądź upodobanie selekcjonera. Formalnie przeważały filmy długie, cechujące się monotonią, powtarzalnością. 

Rozmawiał Łukasz Jakubowski 

 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›