English
Varia

Wim WendersWim Wenders
Ciekawostki z przestrzeni NH
13 sierpnia 2013
Kolejny film Wima Wendersa w 3D - "Every Things Will Be Fine"

James Franco wystąpi w roli pisarza, zbierającego się z traumy po wypadku samochodowym, obok niego: Marie-Josée Croze, Charlotte Gainsbourg, Sarah Polley, za kamerą Benoit Debie (współpracujący zwykle z Gasparem Noé), a autorem scenariusza jest norweski pisarz Bjørn Olaf Johannessen. Wim Wenders kręci w Montrealu nowy film fabularny w 3D - Every Things Will Be Fine. "Otwieramy tym projektem nowe narracyjne terytoria – mówi Wenders. Jestem przekonany, że technologia 3D zbuduje nowy wymiar emocjonalnej bliskości między widzem, a naszą historią i jej bohaterami."

Wim Wenders obok Petera Greenawaya, Jima Jarmuscha, Dereka Jarmana, Pedro Almodóvara należy do ścisłej czołówki najwybitniejszych i najbardziej nowatorskich reżyserów filmowych w skali światowej i jego nazwisko raczej otwiera tę listę, niż ją zamyka. Swoją dzisiejszą pozycję osiągnął po 14 latach od rozpoczęcia kariery filmowej, w maju 1984 roku, kiedy jego film Paris, Texas zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.  W 1987 roku znów w Cannes zdobył Srebrną Palmę za reżyserię Nieba nad Berlinem oraz Europejską Nagrodę Filmową 1988 za ten sam film, zaś w Niemczech najwyższe wyróżnienia: Srebrną Taśmę za Paris, Texas, Złotą Taśmę za Niebo nad Berlinem (1988) i Nagrodę im. Murnaua w 1991 roku.

Wim Wenders właściwie Ernst Wilhelm Wenders urodził się w 1945 roku w Düsseldorfie. Studiował medycynę i filozofię. Przerwał jednak naukę i wyjechał do Paryża. Po powrocie do Niemiec podjął studia w Wyższej Szkole Filmu i Telewizji w Monachium, a od 1971 roku zajął się reżyserią i produkcją filmową. Od 1996 roku jest prezesem Europejskiej Akademii Filmowej, wykłada także na Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Żyje i pracuje w Berlinie oraz w Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku nakręcił w 3D filmowy hołd dla twórczości tancerki i choreografki Piny Bausch. Przed Piną zrealizował dwa krótkie metraże w technologii 3D - Il Volo oraz If Buildings Could Talk.

 

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›