English
Varia
XVI Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Komunikat z posiedzenia Jury XVI Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Jury XVI Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Darek Arest, Michał Chaciński, Agnieszka Jakimiak, Marek Hendrykowski, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha, Andrzej Szpulak, Krzysztof Świrek, Michał Walkiewicz i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 78 uczestników, na posiedzeniu w dniu 29 maja 2012 r. postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł, otrzymuje:

Adam Kruk - za stylistyczną lekkość, swobodę w poruszaniu się po różnych gatunkach filmowych, oraz umiejętność włączania innych dyskursów w ramy dyskursu krytyczno-filmowego, co zaowocowało zestawem tekstów mocnych, przenikliwych i wciągających.

II nagroda (5000 zł)

Błażej Hrapkowicz - za świetne opanowanie warsztatu krytyczno-filmowego, przejrzystość i precyzję wywodu, co najlepiej dało o sobie znać w tekście "Co ty wiesz o Iranie?"

III nagroda (ex-aequo po 1.250 zł)

Karol Kućmierz - za konsekwentne podporządkowanie krytycznych sądów analizie formy filmowej i rzetelność obserwacji, sięgającą szczegółów warsztatu filmowego.

Piotr Szcześniak - za szerokość spojrzenia, dojrzałą pewność krytycznych sądów i erudycję, która nie staje się balastem wykluczającym lekkość pisania, lecz przeciwnie - pozwala z lekkością właśnie przemieszczać się między gatunkami, autorami i nowymi falami współczesnego kina.

Jury przyznało również następujące wyróżnienia:

Arek Biedrzycki - za przenikliwą analizę problemów, przed jakimi filmowców stawia proza Witolda Gombrowicza, w tekście "Bembergowanie bembergiem w berg".

Kaja Klimek - Za konsekwentnie rozwijany, niepodrabialny styl, humor, oraz mądre spojrzenie na popkulturę, w recenzji "Kupiliśmy zoo" i eseju o komiksowych superbohaterach - "Lepiej jak jest więcej".

Urszula Lipińska - za interpretacyjną wnikliwość, konsekwencję w poszukiwaniach, umiejętne łączenie skrupulatności z krytyczną inwencją w tekście "Marmurowa pułapka".

Martyna Łokuciejewska - za błyskotliwe prześwietlenie reguł kryminału i świeże spojrzenie na gatunkowe konwencje w tekście "Seryjni detektywi".

Marta Syrwid - za wyrazisty charakter pisma i chęć podejmowania krytycznych wyzwań w tekstach "Perły i dno" i "Leżą jak ulał".

Paweł Świerczek - za umiejętność otwartego i wyważonego spojrzenia na nowe zjawiska filmowe, zaprezentowaną w tekście "Drag, teledysk, transgresja. W poszukiwaniu nowego języka".

Michał Tusz - za poczucie humoru oraz ironię w portretowaniu "bratnich światów" krytyki i filmoznawstwa w tekście "Wykład fil(m)oznawczy".

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się tradycyjnie w dniu imienin patrona, 25 lipca, podczas trwania 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›