English
Program
MFF TNH poleca: Korespondaż - Jiři Kolář i Béatrice Bizot

4 lipca - 8 września 2013

Muzeum Architektury we Wrocławiu

ul. Bernardyńska 5, Wrocław

„Korespondaż” to wystawa prac światowej rangi czeskiego poety i artysty Jiřego Kolářa oraz francuskiej rzebiarki Béatrice Bizot. Jest to odtworzenie, codziennej korespondencji obojga artystów z lat 1986-87 i powstałych w jej wyniku kilkuset artefaktów. Wystawa przedstawia zbiór dotąd niepokazywanych publicznie kolaży Jiřiego Kolářa, które artysta tworzył i wysyłał każdego dnia dwudziestoletniej wówczas Francuzce Béatrice Bizot w zamian za to, że ta dzień po dniu pisała do niego listy. Na wystawie zostaną także pokazane wybrane prace rzeźbiarskie Béatrice,  bowiem między innymi pod wpływem tego niezwykłego spotkania zaczęła ona tworzyć rzeźby, stając się z czasem  uznaną artystką.

Jiři Kolář zanim pod koniec lata roku 1986 w normandzkim Etretat poznał młodziutką Béatrice Bizot, zdołał już przebyć czterdziestoczteroletnią, pełną zakrętów drogę twórczą. Przeżył wiele z tego co system komunistyczny zwykł oferować niepokornym twórcom: stalinowskie więzienie, niszczenie nakładów książek, zakaz publikacji.  W tym czasie stał się także twórcą podziwianym, uznawanym za  odnowiciela czeskiego języka poetyckiego, inspirującym wielu czeskich artystów i pisarzy, między innymi Bohumila Hrabala. Wszystko to skończyło się  przymusową emigracją w roku 1979. Na emigracji Jiři Kolář  zrobił światową karierę a wystawy jego dzieł ( głównie kolaży) były prezentowane w najważniejszych galeriach. Wystawa została zorganizowana przez Galerię Miejską we Wrocławiu przy współpracy Galerii Narodowej w Pradze.

(mat. Galeria Miejska)

UWAGA: Uczestnicy Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty mogą nabyć bilety wstępu do na wystawę „Korespondaż“  w okresie trwania Festiwalu ze zniżką: osoby dorosłe - 50% biletu normalnego, uczniowie i studenci - 70% zniżki w stosunku do biletu normalnego.

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›