English
Varia

Diamanda Galás Diamanda Galás
Roman Gutek: Diamanda Galás w Arsenale oraz muzyczne spektakle w Kinie Nowe Horyzonty

Scena muzyczna tegorocznego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, podobnie jak w latach poprzednich, będzie bardzo zróżnicowana. W Arsenale wystąpią znakomici artyści, m.in. Diamanda Galás, Mike Patton z projektem Tomahawk, Roni Size i Rykarda Parasol. Będą też premiery koncertowe (L.U.C & Motion Trio), oryginalne projekty rosyjskie (zespoły NOM oraz Elektro Moskva), muzyka filmowa na żywo (Mikołaj Trzaska) oraz muzyczne spektakle w kinie Nowe Horyzonty. Wszystkie są ogromnie interesujące. Chciałbym jednak zwrócić szczególną uwagę na troje artystów, których występy to coś więcej niż zwykłe koncerty.

Diamanda Galás, obdarzona rozciągającym się na trzy i pół oktawy głosem, jest jedną z najbardziej oryginalnych i niezwykłych artystek ostatnich dziesięcioleci. Wszechstronna wokalistka, śpiewaczka operowa, wirtuoz-ka fortepianu, kompozytorka, performerka, artystka multimedialna i audiowizualna - to tylko część z określeń które opisują bogatą działalność Diamandy Galás. Obecna na muzycznej scenie od końca lat 70. ubiegłego wieku szybko została doceniona za swoje obrazoburcze, oryginalne podejście do materii jazzu i bluesa, w ramach którego burzy wszelkie ustalone formy i konwencje. Dźwięki, które Diamanda Galás potrafi wydobyć ze swojego gardła, wykraczają dalece poza tradycyjne postrzeganie śpiewu -jej głos to niepowtarzalny ijedynywswo-im rodzaju instrument, którym artystka posługuje się z niesamowitą wirtuozerią. Jej znakiem rozpoznawczym są płynne przej ścia od operowych wokaliz, poprzez szeroką gamę pełnych emocjonalno ści zawodzeń, tajemniczych pomruków, teatralnych szeptów i szaleńczych wrzasków, aż po sferę radykalnego wokalnego eksperymentu, w którym nie ma ona sobie równych.

Ta wybitna artystka nie boi się podejmowania tematów kontrowersyjnych, trudnych i niepopularnych - w swoich kompozycjach i utworach piętnuje nietolerancję, obłudę, obojętność i wszelkie formy niesprawiedliwości społecznej. Nie można się dziwić, że obdarzoną tak niezwykłymi możliwościami wokalnymi artystką zainteresowali się twórcy filmowi - jej głos pojawił się w filmach takich reżyserów jak Derek Jarman, Wes Craven, Francis Ford Coppola czy 01iver Stone. W2010 r. wraz z reżyserem Davidem Pepe stworzyła eksperymentalny film „Schrei 27" - audiowizualną wiwisekcję samotności i cierpienia - który w przeddzień koncertu będzie można zobaczyć na festiwalu.

Z kolei kontrabasista Bogdan Mizerski jest nie tylko instrumentalistą - to także kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny, który tworzy i nagrywa muzykę dla teatru, filmu czy pantomimy Nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu, a jego znakiem rozpoznawczym jest łączenie słowa z muzyką. W konfrontacji z klasycznymi tekstami stara się nadać im nową, współczesną oprawę dźwiękową, dostosowaną do naszych czasów -jego utwory zawsze brzmią nowocześnie. We Wrocławiu artysta wystąpi z kolejną odsłoną eseju na głos i kontrabas „Drzewo Aniołów. Życie i śmierć Williama Blake'a". Oprócz Mizerskiego, który skomponował muzykę i zagra na kontrabasie, na scenie pojawią się odpowiedzialny za słowo Tadeusz Sławek, sopranistka Joanna Kściuczyk - Jędrusik, grający na puzonie Fryderyk Mizerski i odpowiedzialna za oprawę wizualno-filmową Ewa Satalecka.

Tibor Szemzö to jedna z najważniejszych postaci współczesnej muzyki i sztuki węgierskiej - instrumentalista, kompozytor, performer, realizuje się też jako twórca wideo-art oraz reżyseruje eksperymentalne filmy łączące fabułę, animację i dokument, do których sam tworzy ścieżki dźwiękowe. Artysta występował już na naszym festiwalu. Tym razem przedstawi inspirowany opowiadaniem Franza Kafki projekt „Stonewall Cake - Cinematic koncert", na który złożą się projekcje filmów oraz muzyka na żywo wykonana z zespołem The FodderBase.

Roman Gutek

"Gazeta Wyborcza Wrocław", 2.07.2013

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›