English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 1
18 lipca 2013
Miłość we wszystkich odcieniach

Podobnie jak w zeszłym roku film tegorocznego laureata Złotej Palmy festiwalu w Cannes otworzy wrocławski T-Mobile Nowe Horyzonty. Obsypane deszczem pozytywnych recenzji „Życie Adeli – Rozdział 1 i 2” Abdellatifa Kechiche’a to kolejna w karierze reżysera opowieść o kobietach. Natalia Kaniak

W swoich wcześniejszych dziełach Tunezyjczyk poruszał problemy mniejszości zarówno społecznych, jak i etnicznych. Tym razem, zanurzając się w psychikę dorastającej dziewczyny, stworzył pełnowymiarową opowieść o dojrzewaniu i powolnym odkrywaniu tożsamości.

Przestrzeń gejowskiego baru i otępiająco głośna muzyka. To miejsce wybiera tytułowa Adele, która w towarzystwie swojego homoseksualnego przyjaciela odreagowuje bolesne rozstanie z chłopakiem. Jej wzrok przykuwa Emma, młoda artystka o niebieskich włosach, zakochana w Sartrze i paryskiej bohemie. 

Kechiche w bezkompromisowy sposób rozpoczyna historię wieloletniej miłości, której wzlotów i upadków będziemy świadkami. Kolorowe włosy Emmy z biegiem lat płowieją, a wraz z ich chłodnym odcieniem gaśnie płomienne uczucie bohaterek. Intensywna i długa scena miłosna, którą reżyser rozpoczyna trwającą prawie trzy godziny historię, pozostanie niezaprzeczalnym dowodem ogromnych emocji, jakie zrodziło spotkanie obu dziewcząt.

Podobnie jak w powieści graficznej Julie Maroh, „Niebieski jest najcieplejszym kolorem”, tak i w filmie nie brak intymnych scen erotycznych. I mimo że autorka komiksu odżegnuje się od – jej zdaniem nad wyraz nakreślonej – seksualności dziewcząt, Kechiche wcale nie pozostaje monotematyczny. Dzięki dosłowności w ukazywaniu relacji między dziewczynami, a także wielowątkowości historii, zarysowuje pełnokrwiste postacie, do których widz przyzwyczaja się i które ewoluują wraz z rozwojem fabuły. 

Jury w Cannes po raz pierwszy wręczyło nagrody dla dwu aktorek, Lei Seydoux (nominowanej wcześniej do Złotego Cezara za rolę w „Pięknej” Christophe’a Honorégo) i Adèle Exarchopoulos – odtwórczyni tytułowej roli. W świetle konkursu głównego, drugiego filmu otwarcia „Vic  Flo zobaczyły niedźwiedzia” oraz zamykającego tegoroczny festiwal „W imię” Małgośki Szumowskiej, obraz Kechiche’a może stać się doskonałym kierunkowskazem dla tych, którzy pragną odnaleźć wspólny wątek tegorocznej edycji Nowych Horyzontów. A jest nim bez wątpienia miłość we wszystkich odcieniach.

„Życie Adeli – Rozdział 1 i 2”

Dziś, godz. 18, Kino Nowe Horyzonty 1

20 lipca, godz. 15.30, Kino Nowe Horyzonty 1

28 lipca, godz. 15.30, Kino Nowe Horyzonty 1

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›