English
Program
"6 metrów przed Paryżem" - 159 fotografii obiektywnych Eustachego Kossakowskiego

Autor: Eustachy Kossakowski

©Copyright by: Anka Ptaszkowska

Negatywy i slajdy są własnością: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Fotograficzna seria autorstwa wybitnego fotografa zawiśnie we wnętrzach wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty jako część programu 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.

Seria powstała w 1971 roku jako wynik przechadzek po przedmieściach Paryża pary młodych, polskich emigrantów. Podczas jednej z nich, Eustachy Kossakowski zauważył tablicę sygnalizacyjną z napisem „PARIS”. Jego lakoniczna uwaga – warto by to sfotografować – rozpoczęła historię serii. Po długich poszukiwaniach, przypominających dziecięce zabawy w Indian, okazało się, że tablice znajdują się wzdłuż administracyjnej granicy miasta, na ulicach wiodących z przedmieść w kierunku centrum. Tablic jest 159 i wszystkie zostały sfotografowane z odległości sześciu metrów. Na zdjęciach były umieszczane zawsze w tym samym miejscu, na środkowej osi. Fotografie pokazują przypadkową, często smutną i nieuporządkowaną, lecz zarazem pasjonującą rzeczywistość paryskich przedmieść, która nie ma nic wspólnego z okrzyczanym pięknem wieży Eiffela czy Grand Palais. Jak wówczas zauważono: napis PARIS przywołuje mit tego miasta, podczas gdy otoczenie tablicy je demistyfikuje.

Seria odniosła ogromny sukces w samym Paryżu i w ówczesnej Europie. Została wystawiona w Musée des Arts Decoratifs w Paryżu w 1971 roku, a następnie w licznych muzeach i galeriach europejskich, „lądując” w kolekcji Carnavalet, Muzeum Miasta Paryża. Wystawa została również zauważona i doceniona przez prasę i środowisko artystycznej awangardy jako radykalne odejście od tzw. fotografii humanistycznej na rzecz obiektywnej rejestracji rzeczywistości, będącej właściwą naturą i pierwotną funkcją fotografii.

W 2012 roku francuskie wydawnictwo NOUS wydało piękny album poświęcony serii 6 metrów przed Paryżem, ze 159  ogromnymi fotografiami i z trójjęzycznymi tekstami pięciu wybitnych autorów:  Cezarego Wodzińskiego, Gerarda Wajcmana, Adama Mazura, Francois Barré, Anki Ptaszkowskiej. Publikacja towarzyszyła wystawom serii we Freies Museum w Berlinie i w Fundacji „Arton” w Warszawie w 2012 roku, a w roku 2013  wystawie w księgarni „Czuły Barbarzyńca” w Krakowie w ramach Miesiąca Fotografii.

Biografia Eustachego Kossakowskiego

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›