English
Po festiwalu
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 8
25 lipca 2013
Fassbinder na scenie

Rainera Wernera Fassbindera nowohoryzontowej publiczności przedstawiać nie trzeba. Bohater retrospektywy piątej edycji festiwalu w tym roku powraca jako inspiracja spektaklu „KLINIKEN / Miłość jest zimniejsza…”.

Debiutanckie przedstawienie Łukasza Twarkowskiego zrealizowane w Teatrze Polskim zostanie wystawione w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty na Scenie na Świebodzkim. 

Podstawą pierwszej części spektaklu jest dramat Larsa Noréna „Kliniken”, druga część oparta jest na „Traumgruppe” Anki Herbut, nawiązującej do biografii i twórczości Fassbindera. Twarkowski patrzy na oba teksty przez pryzmat twórczości niemieckiego reżysera. Kontekstem staje się przede wszystkim film „Miłość jest zimniejsza niż śmierć” (prezentowany na festiwalu w ramach pokazów specjalnych). Materia teatru przenika się tu z materią kina, co symbolizuje m.in. klaps obecny na scenie. 

Spektakl traktuje o odwiecznym poszukiwaniu wolności, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i społecznym. Jego bohaterowie, uwikłani w sytuację bez wyjścia, odbijają w sobie postaci z filmów Fassbindera.

Paweł Świerczek

„KLINIKEN / Miłość jest zimniejsza…”

Dziś, godz. 19, Teatr Polski we Wrocławiu, Scena na Świebodzkim

Jutro, godz. 19, Teatr Polski we Wrocławiu, Scena na Świebodzkim

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›