English
Po festiwalu

fot. Diana Lelonekfot. Diana Lelonek
Gazeta Festiwalowa "Na horyzoncie", nr 6
22 lipca 2013
Spisane tajemnice reżyserów

– Chciałem zrozumieć ich świat i przedstawić go ludziom, którzy tak jak ja są zafascynowani ich twórczością – mówi Janusz Wróblewski, krytyk filmowy, autor książki „Reżyserzy”

Anna Paprocka: Proszę opowiedzieć o kulisach powstawania książki.

Janusz Wróblewski: Rodziła się przez kilkanaście lat. Od początku kariery dziennikarskiej wierzyłem, że z kilku spotkań z tym samym człowiekiem uda mi się stworzyć całość, która spełniałaby moje oczekiwania wobec tajemnicy artysty. Chciałem zrozumieć ich świat i przedstawić go ludziom, którzy tak jak ja są zafascynowani ich twórczością. 

Czy osobowość któregoś z reżyserów Pana zaskoczyła?

– Każde spotkanie było niespodzianką i przygodą. Byłem przekonany, że Roman Polański ma wszystko dogłębnie przemyślane. Okazało się, że rozmowa na tematy intelektualne go nie interesowała, bo patrzy na świat zmysłowo, spontanicznie. David Lynch okazał się bardzo otwartym rozmówcą. Czułem od niego pozytywną energię, która umożliwiła mi zadanie najtrudniejszych pytań, na które on chciał szczerze odpowiedzieć. Były też przykre niespodzianki. Claude Lanzmann jest największym autorytetem w świecie kina od sprawy Holocaustu, i tego jak Żydzi dzisiaj dają sobie z tą traumą radę. Jest wyczulony na punkcie polskiego antysemityzmu. Podczas naszego spotkania sprawdzał, czy znam jego twórczość, jak ją rozumiem. To on zadawał mi pytania! Nie udało mi się porozmawiać z nim tak, jak mi się marzyło. Równie zaskakujące było spotkanie z Peterem Greenawayem, który nie lubi jak się go krytykuje i z tego powodu sam przedwcześnie zakończył rozmowę.

 Jak przygotowuje się Pan do rozmowy?

– Staram się mieć na świeżo obejrzane filmy mojego rozmówcy. Najciekawsza rozmowa jest wtedy, gdy przybiera formę partnerską, kiedy dochodzi do autentycznego dialogu, starcia racji. Najciekawsze zwierzenia można usłyszeć, gdy reżyser wyczuwa, że ma naprzeciwko siebie nie przeciwnika, a myślącego inaczej człowieka.

Rozmawiała Anna Paprocka

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›