English
Program

I'm Not There reż. Todd HaynesI'm Not There reż. Todd Haynes
Nowe Horyzonty Języka Filmowego: postać

W piątej edycji Nowych Horyzontów Języka Filmowego zajmiemy się zagadnieniem postaci w kinie: kreowania bohatera, jego relacji z reżyserem i widzem oraz aktorskich interpretacji. Ten edukacyjny cykl corocznie ukazuje kulisy formy filmowej i tajniki warsztatu na przykładzie 10 starannie wyselekcjonowanych filmów, głównie z ostatniej dekady.

W poprzednich latach tematami były: montaż, zdjęcia, scenografia i dźwięk, a pokazom każdorazowo towarzyszą prelekcje i spotkania z twórcami oraz praktykami.

Postać to dla nas nie tylko bohater filmu, który może być zarówno obecny na ekranie od pierwszej do ostatniej minuty, jak i zupełnie odwrotnie: zaginiony, poszukiwany, wspominany, niewidzialny, wymyślony. Wystarczy pomyśleć o takich filmach-zagadkach jak Obywatel Kane, Przygoda czy Podejrzani.To także aktor, którego gra nierzadko odgrywa pierwszoplanową rolę w odbiorze, a to nadekspresyjna, a to minimalistyczna. Tradycja kina przywołuje takie paradoksy jak niezrozumiała z początku mimika kina japońskiego (Rashomon) albo do bólu neutralni aktorzy-modele Roberta Bressona (Na los szczęścia, Baltazarze z tytułowym osłem!). Wreszcie kluczowy okazuje się mechanizm identyfikacji emocjonalnej widza, którym co bardziej świadomi reżyserzy umieją sprawnie sterować: od negacji i odrzucenia do empatii i utożsamienia oraz wszystko, co pomiędzy. Filmy takie, jak Palindromy, I’m Not There czy Parnassus, wystawiają nas na próbę poprzez obsadzenie w jednej roli wielu aktorów, często różniących się wiekiem i fizjonomią, a nawet kolorem skóry i płcią. Ba! Niektóre filmy w ogóle czynią bohaterami przedmioty czy idee zamiast ludzi – jak wpływa to na postać i odbiór?

Te wszystkie tematy będziemy dyskutowali z twórcami i widzami podczas NHJF: postać w ramach 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, lista tytułów tej sekcji zostanie ogłoszona w kwietniu 2013 roku.

Grzegorz Kurek, Jan Topolski, kuratorzy sekcji

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›