English

Diamanda Galás Diamanda Galás
Aktualności
24 lipca 2013
Diamanda Galás, Mikołaj Trzaska, NOM i parada uliczna Funky New Orleans podczas 13. MFF TNH

Przed nami druga połowa wydarzeń muzycznych w ramach 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W Klubie Festiwalowym w Arsenale wystąpią Minimatikon, Mikołaj Trzaska z projektem premierowym, IP Group, kultowy rosyjski kolektyw NOM, Funky New Orleans oraz absolutna gwiazda festiwalu – Diamanda Galás.

Gabinet doktora Caligari - jedno z największych arcydzieł światowej kinematografii, niesamowity film grozy, jeden z pierwszych horrorów i thrillerów psychologicznych w historii kina w reżyserii Roberta Wiene będzie można zobaczyć 24 lipca na Scenie Muzycznej festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty wraz z zagraną na żywo nową ścieżką dźwiękową, przygotowaną przez zespół Minimatikon. Członkowie eksperymentalnego zespołu Orange The Juice zaprezentują soundtrack będący pełną dramaturgii mieszanką jazzu, rocka, neoklasycyzmu i muzycznego eksperymentu.

Czwartek, 25 lipca, w Arsenale należeć będzie do nowego projektu Mikołaja Trzaski  pt. „Mikołaj Trzaska Mówi Movie” przygotowanego specjalnie na festiwal. Artysta zaprezentuje ścieżkę dźwiękową do filmów Wojtka Smarzowskiego. Na scenie Arsenału Trzasce towarzyszyć będzie grupa muzyków międzynarodowych, w tym Mark Sanders i Olie Brice (Riverloam Trio), Per-Ake Holmlander z orkiestry Resonance oraz Johannes Bauer z kwartetu Petera Brotzmanna. Mikołaj Trzaska to kompozytor, saksofonista i klarnecista, jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny jazzowej i około jazzowej. Współtwórca buntowniczej polskiej odmiany jazzu – yassu (był jednym z członków-założycieli słynnej grupy Miłość oraz liderem grupy Łoskot), niedający się zaszufladkować. Stale współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, tworzy także muzykę do Teatru Telewizji oraz polskich dokumentów.

Przed koncertem Trzaski na scenie Klubu Festiwalowego pojawią się członkowie IP Group ze swoim audiowizualnym projektem. „dIP” to audiowizualny koncert, który określić można jako spotkanie minimalistycznego video-artu z eksperymentalną muzyką elektroniczną. Dźwięki, powstałe przy użyciu generatora słów i syntezatora mowy oraz fragmenty obrazów zostaną podczas koncertu przetworzone, zmiksowane i zsynchronizowane. Efektem będzie laboratorium psychicznych i zmysłowych bodźców, generowanych na żywo. 

Z kolei 26 lipca zobaczymy kultowy rosyjski kolektyw NOM. Ekscentryczna, wielopostaciowa, pełna niebezpiecznie inteligentnego sarkazmu i nie poddająca się jakiemukolwiek zaszufladkowaniu – tak krytycy opisują twórczość jednej z najbardziej niezwykłych rosyjskich grup. Tego dnia członkowie Funky New Orleans poprowadzą też paradę uliczną z muzyką na żywo z Kina Nowe Horyzonty do Arsenału, gdzie zainaugurują wieczorne jam session.

W sobotę, 27 lipca, natomiast czeka nas wielki finał Sceny Muzycznej – w Arsenale wystąpi gwiazda totalna – obdarzona niezwykłym głosem Diamanda Galás. Trzy i pół oktawy jej wokalu wypełni przestrzeń Klubu Festiwalowego. Diamanda to kilka wcieleń w jednej osobie – wokalistka, śpiewaczka operowa, wirtuozka fortepianu, kompozytorka, performerka, artystka multimedialna i audiowizualna. Charakterystyczne są dla niej płynne przejścia, od operowych wokaliz poprzez szeroką gamę pełnych emocjonalności zawodzeń, tajemniczych pomruków, teatralnych szeptów i szaleńczych wrzasków, aż po sferę radykalnego wokalnego eksperymentu, w którym nie ma ona sobie równych. Swoim głosem zabiera słuchacza w podróż do krainy pierwotnych instynktów, gdzie nie ma miejsca na intelektualną analizę i klasyczne postrzeganie piękna. W swojej twórczości często podejmuje tematy kontrowersyjne i niepopularne jak choćby nietolerancję czy wszelkie formy niesprawiedliwości społecznej. Współpracowała m.in. z jednym z najważniejszych awangardowych kompozytorów XX wieku Iannisem Xenakisem, z reformatorem jazzowej formuły Johnem Zornem, z Johnem Paulem Jonesem – basistą legendarnego rockowego zespołu Led Zeppelin czy też z jedną z najciekawszych formacji synth-popowych – grupą Erasure.

Bilety na koncerty do nabycia przez www.nowehoryzonty.pl , a także w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz w Klubie Festiwalowym w Arsenale w dniu koncertu.

Więcej informacji na www.nowehoryzonty.pl oraz www.facebook.com/NoweHoryzontyArsenal

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›