English
Program

Welt am draht reż. Rainer Werner FassbinderWelt am draht reż. Rainer Werner Fassbinder
Nocne Szaleństwo: cyberpunk

Nocne Szaleństwo 2013 upłynie pod znakiem cyberpunkowego trashu, zapomnianych filmów lat 80. i 90., w których ludzie i seksowne cyborgi noszą rękawiczki z obciętymi palcami, a plątanina kabli pasie haj-tekowe komputery, czające się w mrokach niedalekiej przyszłości.

Na spłukanych kwaśnym deszczem ulicach mierzą się z zaawansowaną technologią outsidederzy rozpadającego się społeczeństwa. W cyberpunkowym szaleństwie jest metoda: niski budżet, duża dawka stylu, dwuznaczna relacja z maszynami i podróżujący na kosmicznych używkach antybohaterowie w dystopijnej scenografii. Pokażemy kultowe pozycje, które stały się bazą cybepunkowego kanonu oraz flirtujące z tym gatunkiem eksperymenty. W cyklu znajdą się najbardziej stylowe retro-wizje i nowe wycieczki na peryferia celuloidowej cyberprzestrzeni. W cyberpunku podczas 13. edycji Nowych Horyzontów mniej skupimy się na cyber, a bardziej na punku.

Ewa Szabłowska, kuratorka sekcji

W programie sekcji znalazły się dzieła mistrzów kina, jak nieznany film science-fiction samego Rainera Wernera Fassbindera World on a Wire z 1973 roku na podstawie głośnej powieści Simulacron-3 Daniela G. Galouye’a, słynny body horror Davida Cronenberga Videodrome z Jamesem Woodsem czy sztandarowe produkcje japońskiego cyberpunku w reżyserii klasyka nurtu Shozina Fukui (Rubber’s Lover, 964 Pinokio). Nie zabraknie kultowych, futurystycznych wizji: postnuklearnego Hardware Richarda Stanleya;, niezapomnianego revenge movie George’a Millera - Mad Max z Melem Gibsonem; cudownie campowego pastiszu kina sci-fi Bleak Future B. Scotta O Malley’a z 1997 roku. W programie również cyberpunk prosto z... Grecji – Morning Patrol Nikosa Nikolaidisa – oraz austriacki Flaming Ears - głośny, undergroundowy film Angeli Hans Scheirl, Ursuli Pürrer i Dietmara Schipeka.

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›