English
Program
Teatr Polski we Wrocławiu: KLINIKEN / miłość jest zimniejsza...

25 i 26 lipca 2013, godz. 19.00

Teatr Polski we Wrocławiu

Scena na Świebodzkim (pl. Orląt Lwowskich 20c)

kup bilet

Wydarzeniem specjalnym tegorocznego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty będzie filmowe przedstawienie Teatru Polskiego we Wrocławiu KLINIKEN / miłość jest zimniejsza... w reżyserii Łukasza Twarkowskiego, inspirowane twórczością Rainera Wernera Fassbindera. Kultowy niemiecki reżyser jest dobrze znany nowohoryzontowej publiczności, był bohaterem retrospektywy 5. MFF NH (2005). Miłość jest zimniejsza niż śmierć to tytuł filmu, który Fassbinder nakręcił w 1969 roku.

Pierwsza część spektaklu Twarkowskiego została oparta na dramacie Larsa Noréna Klinika: „Łukasz Twarkowski już w pierwszej sekwencji Kliniken pokazuje, że interesuje go teatr granicznej percepcji. Scena kłótni kochanków, przerwana filmowym klapsem, zostaje tu nagle wrzucona w głębokie tło imprezy fetującej koniec zdjęć filmowych. Początek spektaklu okazuje się ostatnim ujęciem filmu Fassbindera. Filmowa klatka zmienia się w filtr, przez który oglądamy cały plan zdjęciowy. Ta horyzontalna zapadnia, przyprawiająca widza o zawrót głowy, jest zapowiedzią inscenizacyjnego kunsztu Kliniken.” (Paweł Soszyński, dwutygodnik.com)

Druga część to inscenizacja tekstu Anki Herbut Traumgruppe inspirowanego biografią i twórczością „Fassa”. Neurotycy z Kliniki Noréna stają się postaciami wyciętymi z wyobraźni niemieckiego reżysera.

Spektakle odbędą się 25 i 26 lipca 2013 o godzinie 19.00 na Scenie na Świebodzkim (pl. Orląt Lwowskich 20c). Czas trwania: 180 minut (jedna przerwa). Oba przedstawienia będą grane z angielskimi napisami.

KLINIKEN / miłość jest zimniejsza...

Przedstawienie oparte na dramacie Larsa Noréna Klinika (Kliniken) i utworze Anki Herbut Traumgruppe, inspirowanym kinem niemieckim lat 60. i 70.

przekład Kliniki i reżyseria ŁUKASZ TWARKOWSKI

dramaturgia ANKA HERBUT

scenografia PIOTR CHOROMAŃSKI i ŁUKASZ TWARKOWSKI

kostiumy MARTA STOCES mizBeware

reżyseria światła BARTOSZ NALAZEK

wideo JAKUB LECH i BARTOSZ NALAZEK

muzyka BOGUMIŁ MISALA

Obsada:

Martin F. MARCIN CZARNIK

Sofia S. JOANNA WOŹNICKA

Tomas M. ADAM SZCZYSZCZAJ

Maud V. HALINA RASIAKÓWNA

Elvira Anders MARIUSZ KILJAN

Markus SPK Baader BARTOSZ PORCZYK

Erika Parker MARTA ZIĘBA

Anna Maria Meinhof DAGMARA MROWIEC

Roger K. KATARZYNA STRĄCZEK

Matka Rogera TERESA SAWICKA

Prapremiera polska odbyła się na Scenie na Świebodzkim 29 września 2012.

 

Media o spektaklu:

Kliniken / miłość jest zimniejsza... Łukasza Twarkowskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu to najdojrzalszy debiut, z jakim mieliśmy do czynienia od lat. Niezwykła świadomość formy, umiejętność jej wcielenia w życie, zaufanie i współudział aktorów, niebanalne treści do przekazania; to wszystko składa się na sukces tego przedstawienia. Rzecz jest o niemożliwej do uzyskania wolności, zarówno tej w kontekście społecznym, jak i osobistym. O człowieku jako podmiocie politycznym i egzystencjalnym równocześnie. O życiu-walce i życiu-spektaklu.

Jagoda Hernik Spalińska

Zachwyca w Kliniken wspaniała scenografia, naprawdę wspaniała (Piotr Choromański i Łukasz Twarkowski). I kostiumy (Marta Stoces), i światło (Bartosz Nalazek), i wideo (Jakub Lech i Bartosz Nalazek). I muzyka też (Bogumił Misala). W sferze audiowizualnej to fenomenalnie zrobiona rzecz – psychodeliczne, perfekcyjnie skonstruowane combo. Intryguje, wciąga, zaskakuje. I kiedy dodać do tego wszystkiego genialny zespół aktorski Teatru Polskiego (Halina Rasiakówna love forever!), to mamy niezwykły spektakl, teatr wysokiej próby.

Mike Urbaniak, panodkultury.wordpress.com

 Wrocławski spektakl Twarkowskiego i Herbut to [...] przedstawienie [...] radykalnie poszukujące nowej estetyki i nowego modelu artystycznego oddziaływania. Poruszające i poszerzające zubożałe mapy naszych przekonań, poszukujące nowych motywów w obrazie człowieka. Śmiałe i oryginalne. Aktorsko doskonałe.

Magdalena Chlasta-Dzięciołowska, www.g-punkt.pl

Kliniken... momentami śmieszy, momentami przeraża. Jednakże co najważniejsze, daje do myślenia.

Aleksandra Szatkowska, skarbykultury.pl

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›