English
Program

Pieter Brueghel Młodszy: Siedem aktów miłosierdziaPieter Brueghel Młodszy: Siedem aktów miłosierdzia
MFF TNH poleca: Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego

Muzeum Miejskie Wrocławia - Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław

23 lipca - 30 września 2013

Wystawa czynna codziennie w godzinach 10.00 - 20.00

Szczegóły na stronie: www.galeriamiejska.pl

Miasto Wrocław gości największą jak dotąd wystawę w Polsce, poświęconą artystycznej dynastii Brueghel: Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego. To wyjątkowe wydarzenie pozwoli na obejrzenie dzieł  z prywatnych kolekcji  z całego świata, niedostępnych lub nigdy wcześniej nie wystawianych.  Ekspozycja zostanie zaprezentowana w Pałacu Królewskim we Wrocławiu w dniach 23 lipca - 30 września 2013.

Już samo nazwisko Breughel czyni z tej wystawy wielkie wydarzenie. Dość powiedzieć, że z prezentowanego na wystawie kręgu artystów, w polskich zbiorach, znajduje się zaledwie kilka obrazów m. in. Kazanie św. Jana Chrzciciela  w Muzeum Czartoryskich w Krakowie czy "Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Oba to kopie obrazów Pietera Bruegla Starszego, wykonane przez jego syna Pietera Młodszego.

Mamy więc okazję - po raz pierwszy w Polsce - zobaczyć dzieła artystów, cenionych od wieków przez kolekcjonerów i osiągających do dzisiaj najwyższe, jak na dawne malarstwo, ceny. Jednak to nie zawrotne ceny decydują o wartości tej wystawy, tylko  znaczenie prezentowanych na niej dzieł w historii malarstwa europejskiego XVI, XVII i początków XVIII wieku. Twórczość Flamandów to istotna tradycja i niewyczerpany potencjał kultury europejskiej. Poprzez malarstwo, dawni mistrzowie, wypracowali swoisty kod symboliczny, który fascynował ich współczesnych i inspirował wielu późniejszych twórców. Uwaga z jaką podchodzili zarówno do spraw codziennych jak i duchowych, ich niemal dokumentalny styl, dzięki któremu  obrazy zachowały dla potomnych obyczaje, krajobrazy, sceny z życia zwykłych ludzi i stanowią do dzisiaj istotne źródło wiedzy o epoce. Nawet nas współczesnych uwodzą: ich humor, ironia, malarski kunszt, precyzja. Zastanawiamy się też do dzisiaj nad treścią symboliczną zawartą w obrazach.

Prezentowane ponad 100 dzieł przedstawia panoramę twórczości Brueghlów, z powstałych w przeciągu 200 lat działalności słynnej artystycznej rodziny. Począwszy – i tutaj kolejna atrakcja - od dzieła Hieronima Boscha Siedem grzechów głównych. Twórczość Boscha, a zwłaszcza zawarte w niej napięcie między tym co ludzkie a boskimi prawami, była bowiem, kto wie czy nie największą, a na pewno ważną inspiracją dla Pietera Brueghela Starszego - ojca całego malarskiego rodu. Malowali przecież nie tylko jego synowie ale także wnukowie i prawnukowie. Obrazy Pietera Bruegla Starszego już za życia artysty były popularne i cenione, a po śmierci malarza popyt na nie jeszcze wzrósł. Dość szybko więc na rynku pojawiły się repliki jego dzieł, niektóre autorstwa syna Pietera. Nazwisko Breughel stało się synonimem jakości. Młodszym przedstawicielom rodu udało się nie tylko nie zepsuć tej „marki” ale twórczo ją rozwinąć.

Wrocławska wystawa to dokładna prezentacja niemal całego drzewa genealogicznego Rodu Brueghelów. Znajdziemy tu obraz „Zmartwychwstanie” autorstwa założyciela rodu Pietera Bruegla Starszego, a także prace Pietera Brueghela Młodszego m. in. „Siedem czynów miłosierdzia”, jego brata Jana Starszego, w tym dzieła malowane wspólnie z Paulem Pieterem Rubensem, a także jego słynne i cenione obrazy kwiatowe. Dzieła jego syna Jana Młodszego oraz ich kolejnych najbardziej uzdolnionych potomków aż do ostatniego wybitnego przedstawiciela dynastii Abrahama Brueghla.

Ale to nie wszystko. Zauważmy, że wszystkie dzieła będą prezentowane w Polsce po raz pierwszy i jest to tak naprawdę jedyna okazja, aby je zobaczyć. Albowiem w znakomitej większości pochodzą z prywatnych kolekcji z całego świata.

Wystawa Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego powstała na podstawie pomysłu  i koncepcji Josepha Guttmanna, dyrektora Global Art Exhibitions, Inc.  Wystawa będąca częścią międzynarodowej inicjatywy w Polsce organizowana jest przez Galerię Miejską we Wrocławiu, Stowarzyszenie Art for Public z Pragi i Fundację Galerii Miejskiej we Wrocławiu. Gospodarzem ekspozycji jest Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wystawa przyjeżdżająca z Rzymu zostanie zaprezentowana w Pałacu Królewskim w dniach 23 lipca - 30 września 2013. Następnie udaje się do Paryża a wkrótce potem obrazy na powrót staną się niedostępne dla szerokiej publiczności.

(mat. Galeria Miejska)

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›