English
Program
Książki na festiwalu: "Corpus Delicti"

wydawca: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

partner wydawniczy: Korporacja Ha!art

Corpus Delicti duetu Mikurda-Woynarowski (współpraca Jakub Majmurek) to katalog przedmiotów surrealistycznych, prezentacja dowodów rzeczowych artystycznego występku Waleriana Borowczyka. To esej wizualny, czerpiący z dorobku psychoanalizy i pism teoretycznych André Bretona. To książka-przedmiot, nawiązująca do kunsztownych, XIX-wiecznych modlitewników i XVIII-wiecznych ilustrowanych powieści libertyńskich.

W artykule Kryzys przedmiotu (1936) Breton głosił potrzebę tworzenia przedmiotów surrealistycznych, które stanowiłyby odtrutkę na bezrefleksyjne, automatyczne postrzeganie przedmiotów codziennego użytku. Twierdził, że "mutacja funkcji" przedmiotów, tworzenie z nich zagadek percepcyjnych i interpretacyjnych, pozwala odzyskać należną im gravitas. Postulowana przez Bretona "rewolucja przedmiotu" dokonuje się w filmach Borowczyka – w filmach twórcy Goto przedmioty porzucają swoje funkcje użytkowe, emancypują się fabularnie, przejmują kontrolę nad ekranowym światem.

Książka w języku polskim, francuskim i angielskim.

 

Corpus Delicti - wykład performatywny autorów książki (23.07, po seansie o godz. 10.15)

Oprowadzanie kuratorskie po kolekcji przedmiotów zgromadzonych w CORPUS DELICTI i prezentacja wideo-eseju powstałego w trakcie pracy nad książką.

Kuba Mikurda - studiował psychologię, filozofię i produkcję filmową. Redaguje "Linię Filmową" w Wydawnictwie Korporacja Ha!art. Prezes Stowarzyszenia Film 1,2 i współzałożyciel think-tanku "Restart". Dla MFF T-Mobile Nowe Horyzonty zredagował książki poświęcone twórczości Terry'ego Gilliama, Braci Quay (z Adrianą Prodeus), Tsai Ming-Lianga (z Pauliną Kwiatkowską) i surrealizmowi w kinie polskim (z Kamilą Wielebską). Wspólnie z Michałem Oleszczykiem przeprowadził rozmowę-rzekę z Guyem Maddinem Kino wykolejone.

Wykładał kulturę wizualną, kulturę popularną i psychoanalizę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2010-2012). Obecnie prowadzi zajęcia w łódzkiej Szkole Filmowej. Współpracował między innymi z Canal+, Krytyką Polityczną i Biurem Literackim. Przełożył Realne spojrzenie. Teoria kina po Lacanie Todda McGowana i fragmenty Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch Slavoja Žižka.

Jakub Woynarowski - studiował na Wydziale Grafiki (dyplom - 2007) oraz w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie; obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku Narracyjnego na macierzystej uczelni. Designer i ilustrator. Grafik, twórca komiksów, artbooków, atlasów wizualnych, filmów, instalacji. Inicjator działań site-specific w przestrzeni publicznej (m.in. „Civitas Munita” w ramach 5. Artboom Festival). Niezależny kurator (Quadratum Nigrum, Body in the Library, Orbis Pictus, White cubes / Black holes). Współtwórca kuratorskich projektów gonzo (m.in CSW Zamek Wawelski - z Anetą Rostkowską).

Autor książek Manggha i The story of gardens; redaktor wizualny tomów Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama i Corpus Delicti; współautor antologii Wielki Atlas Ciot Polskich (2012). Laureat nagród w dziedzinie komiksu i projektowania (Grand Prix MFK – 2007; Grand Prix OKKAS – 2011).

Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach i akcjach artystycznych, m.in w MOCAKu, Bunkrze Sztuki, Galerii Starmach i Galerii Zderzak w Krakowie, BWA w Katowicach, CSW Kronika w Bytomiu i BWA Design we Wrocławiu. Swoje prace publikował m.in na łamach "Lampy", "Ha!artu", "Autoportretu“, "Exklusiva",  "Notesu na 6 tygodni“, "Punktu“, "Arteonu" i "MOCAK Forum" oraz w międzynarodowych magazynach, „Kuš" i „KomiksFEST! Revue“. Uczestniczył w eksperymentalnych projektach filmowych m.in Wilhelma Sasnala (Opad) i Zenona Fajfera (Primum Mobile). Autor esejów, publikowanych na łamach "MOCAK Forum", "Ha!artu" i "Tygodnika Powszechnego".

Współpracował m.in. z TVP Kultura, NCK, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Krakowie, Chórem Polskiego Radia, Conrad Festival, MFKK Ligatura, Galerią Bunkier Sztuki, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Korporacją Ha!art. Twórca projektów z pogranicza teorii i praktyki artystycznej. Podejmuje zagadnienia związane z krytyką instytucjonalną, archeologią awangardy oraz filozofią posthumanistyczną. Członek kolektywu Quadratum Nigrum (z Mateuszem Okońskim i Jakubem Skoczkiem). Mieszka i pracuje w Krakowie. www.wernalina.blogspot.com

Książka powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

www.nina.gov.pl/ninateka

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›