English
Program
Mirosław Bałka: Nachtgesichten (Centrum Sztuki WRO)

Wystawa przedłużona do 31 lipca 2013! Wstęp wolny

Wystawa w Centrum Sztuki WRO / WRO Art Center

Widok 7, Wrocław | www.wrocenter.pl | www.wro2013.wrocenter.pl

Ze względu na duże zainteresowanie najnowszą wystawę Mirosława Bałki, przygotowaną w Centrum Sztuki WRO, można oglądać jeszcze do końca lipca.

artysta / pracownia / kamera / noc

Wystawę Nachtgesichten tworzy 10 premierowo prezentowanych prac wideo, zrealizowanych między marcem a wrześniem 2012 roku z myślą o wystawie w ramach 15. Biennale Sztuki Mediów WRO 2013 Pioneering Values.

Zapisy zostały dokonane przez artystę podczas wędrówek w ciemności najbliższych mu przestrzeni, między innymi jego pracowni w Otwocku oraz studia w Warszawie-Międzylesiu. Te nocne wizyty u samego siebie Bałka zapisywał trzymaną przez siebie ruchomą kamerą, która utrwaliła zarówno obrazy wydobyte z mroku, jak i obecność artysty, która staje się odczuwalna i bliska. Co charakterystyczne, obrazy te są praktycznie pozbawione montażu. Znamienne, że Bałka po raz pierwszy w rejestrowanych przez siebie wideoobrazach pojawia się osobiście.

Powstałe prace tworzą system odniesień tak do rzeczywistości, jak i dotychczasowej twórczości artysty.

Otwarciu wystawy w Centrum Sztuki WRO w dniu 8 maja 2013 towarzyszyło specjalne wydanie „Gazety Wyborczej”, z autorską ingerencją artysty na frontowych stronach.

 

Kurator: Piotr Krajewski

Prace na wystawie - wideo, 2012

imp / Mondschlag Kopf / Smoke / Jeans / PL / Otw. /

Also sprach der Wolf / Basho / Mirror / Hauptsitz

Mirosław Bałka (ur. 1958 w Warszawie) — rzeźbiarz. Zajmuje się również rysunkiem i filmem eksperymentalnym.

Karierę rozpoczął jako rzeźbiarz od prac figuratywnych, po czym przechodził w kierunku tworzenia obiektów o minimalistycznej formie. Wykorzystuje często przedmioty wycofane z codziennego życia, porzucone sprzęty. Od dziesięciu lat tworzy także prace z użyciem kamery wideo. Są to zapisy, które rejestrując nie-do-definiowane fragmenty rzeczywistości nieuchwytnie zbliżają się do reprezentacji sytuacji mentalnej.

Absolwent Technikum Nukleonicznego w Otwocku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Jana Kucza (1985). Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie. Członek Akademie der Künste w Berlinie.

Brał udział w ważnych wystawach międzynarodowych, m. in. documenta w Kassel (1992), Biennale w Wenecji (1990, 1993, 2003, 2005), The Carnegie International w Pittsburgh (1995), Biennale w Sao Paulo (1998), Biennale w Sydney (1992, 2006), Biennale w Santa Fe (2006).

Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie, m. in. w Tate Modern w Londynie, Van Abbemuseum w Eindhoven, MOCA w Los Angeles, SFOMA w San Francisco, MOMA w Nowym Jorku, Hirshhhorn Museum w Waszyngton DC, Art Institute w Chicago, The Carnegie Museum of Art w Pittsburghu, Museu Serralves w Porto, Moderna Museet w Sztokholmie, Kiasma w Helsinkach, Kroller Muller w Otterlo, The National Museum of Art w Atenach, The National Museum of Art w Osace, The Israel Museum w Jerozolimie. W Polsce, m. in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, warszawskich CSW, Zachęcie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, MOCAK-u w Krakowie.

Na przełomie lat 2009/2010 jego realizacja How It Is była pokazywana w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern. Najnowsza jego stała realizacja w przestrzeni zewnętrznej, AUSCHWITZWIELICZKA, znajduje się w Krakowie przy ul. Lipowej (2010).

W 2008 roku w Centrum Sztuki WRO zrealizował wystawę Jetzt,.

Mieszka i pracuje w Otwocku i Warszawie.

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›