English
Na żywo

Perwersyjny przewodnik po ideologiach reż. Sophie FiennesPerwersyjny przewodnik po ideologiach reż. Sophie Fiennes
Warto zobaczyć
22 lipca 2013
Dziś polecamy m.in. Žižka w "Perwersyjnym przewodniku po ideologiach"

Dokumenty / eseje to autorskie wizje rzeczywistości, klasyczne i niekonwencjonalne dokumenty. W programie m.in. Perwersyjny przewodnik po ideologiach Sophie Fiennes ze słoweńskim teoretykiem kultury Slavojem Žižkiem, który odnajduje się w przedziwnych miejscach, wielu epokach i barwnych kostiumach szukając dyktatury wewnątrz demokracji, spontanicznych społecznych reakcji i bolesnych aktów woli. Pokaz dziś o 19.15 oraz 25 lipca o 22.15 w KNH 7. A jutro o 10.00 w KNH 5 zobaczycie Nowe życie Adama Ol’ha, próbę formowania rzeczywistości dokumentalnej poprzez połączenie nowych materiałów z czarno-białym filmami z domowego archiwum.

Dziś w ramach Pokazów Specjalnych zobaczycie m.in. Dziewice z Orleanu Virgil Vernier. Film poszukuje postaci Joanny d’Arc w miejscach, w których rzeczywistość jest infekowana przez fikcję, a dokument splata się z mitem. Vernier bada architekturę miasta, wpada w grupy ludzi i idąc za niektórymi, zagląda do nocnych klubów. Projekcja dziś o 19.00 w KNH 6. A wieczorem odkryjecie The Capsule w reżyserii Athiny Rachel Tsangari, wieloznaczne dzieło z pogranicza horroru i baśni, wykorzystujące jednocześnie ikonografię powieści gotyckiej i doświadczenie filmowego surrealizmu. Partnerem projekcji jest Art & Fashion Festival. Pokaz o 19.00 w KNH 6.

Dziś zapraszamy też na spotkanie z Januszem Wróblewskim, dziennikarzem filmowym i autorem książki Reżyserzy. Publikacja zawiera 30 wywiadów z wielkimi wizjonerami kina o ich korzeniach, twórczych inspiracjach, przesłaniach zawartych w filmach, kulisach pracy na planie i magii kina. Wróblewski grupuje reżyserów zgodnie z ich wizją kina - a więc mamy prowokatorów, galerników wyobraźni, ukąszonych przez Hollywood, wędrowców i tułaczy, prześmiewców, tych, którzy mają płomień w sercu oraz tych, którzy w swojej twórczości podejmują temat Holokaustu. Prezentacja książki po projekcji Goltzius and the Pelican Company Peter Greenaway - godz. 18.00 w KNH 1.

A o godz. 22.00 na wrocławskim Rynku w ramach retrospektywy Waleriana Borowczyka możecie zobaczyć film Blanka, zrealizowany we Francji w 1971 roku, w którym Borowczyk przenosi Mazepę Słowackiego z XVIII-wiecznej Polski do XIII-wiecznej Francji. Tytułowa postać, zagrana w poruszający sposób przez żonę reżysera, Ligię, to piękna, młoda kobieta wydana za mąż za starego, zniedołężniałego barona, w którego wcielił się Michel Simon, legendarny szwajcarski aktor. Brytyjski Instytut Filmowy zaliczył Blankę do grona 360 najważniejszych filmów fabularnych.

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
Kalendarium Indeks filmów Mój plan Klub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›