English
Na żywo
Warto zobaczyć
27 lipca 2013
Nauczyciele tworzą wystawy z audiowizualnych zasobów NINATEKI

Narodowy Instytut Audiowizualny już po raz trzeci włączył się w organizację Letniej Akademii Nowe Horyzonty, czyli specjalnych warsztatów edukacyjnych odbywających się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, w których biorą udział nauczyciele z całej Polski. NInA zarówno jako operator, jak i Centrum Kompetencji Programu Wieloletniego Kultura + w zakresie digitalizacji materiałów audiowizualnych, poprzez współorganizację warsztatów popularyzuje korzyści płynące z utrwalania i udostępniania tych materiałów.

Głównym celem warsztatów, odbywających się w ramach Letniej Akademii Nowe Horyzonty, jest zachęcenie nauczycieli do korzystania z filmów i przekazów audiowizualnych, które zostały zdigitalizowane i udostępnione, podczas pracy w szkole oraz stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń. Tegoroczna edycja Letniej Akademii Nowe Horyzonty to trzy rodzaje warsztatów: kuratorskie, fabularno-dokumentalne i animacji, odbywające się w dwóch turach: od 17 do 22 lipca i od 23 do 28 lipca. W ramach współorganizowanych przez NInA warsztatów kuratorskich prowadzonych przez Piotra Matoska, kuratora Muzeum Powstania Warszawskiego, biorącym w nich udział nauczycielom przekazywane są umiejętności pracy nad własną wystawą i merytorycznego opracowania zbiorów.

Efektem pracy uczestników warsztatów kuratorskich będą trzy niezależne wystawy, przygotowane przez trzy grupy warsztatowe (dwie w pierwszej i jedną w drugiej turze). Zadaniem nauczycieli i edukatorów biorących udział w warsztatach jest opracowanie każdego z elementów wystawy: tekstu kuratorskiego o wystawie, scenariusza wystawy, opracowanie merytoryczne zbiorów, projekt plastyczny wystawy, projekt i druk ulotek oraz plakatów promujących wernisaż, a nawet kontakt z mediami. Każda z przygotowywanych wystaw powstaje z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych pochodzących z NINATEKI (www.ninateka.pl), multimedialnej biblioteki on-line, prowadzonej przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Spośród bogatych zasobów NINATEKI na potrzeby warsztatów kuratorskich wyselekcjonowano 167 materiałów, które uczestnicy Letniej Akademii Nowe Horyzonty mogą wykorzystywać i łączyć z innymi materiałami, tworząc własne audiowizualne kolekcje.

W ramach zakończonej właśnie pierwszej tury Letniej Akademii Nowe Horyzonty, w formie wernisażu zaprezentowane zostały rezultaty prac dwóch grup biorących udział w warsztatach kuratorskich. Pierwsza z wystaw, które powstały z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych udostępnionych przez NInA, „Dla kobiet nie ma mundiali” zaprasza uczestników do multimedialnej podróży przez świat kobiet. Jej zadaniem jest pokazanie nieustannej kobiecej przemiany. Druga zaprezentowana wystawa - „Creative body”, podejmuje problematykę twórcy i jego cielesności. Wystawa powstała z wykorzystaniem filmów reprezentujących różne gatunki filmowe - od animacji przez reportaże i dokumenty opowiadające o twórcach i ich działalności po zapis performance’ów, w których ciało staje się przedmiotem i podmiotem działań artystycznych.

Z początkiem tego tygodnia rozpoczęły się prace nad kolejną wystawą, która zaprezentowana zostanie podczas drugiego wernisażu we Wrocławskim Teatrze Lalek 28 lipca o godz. 18:00. Wstęp na wystawy kuratorskie w ramach Letniej Akademii Nowe Horyzonty jest wolny.

Moje NH
Strona archiwalna 13. edycji (2013 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.nowehoryzonty.pl
Nawigator
Lipiec 2013
PWŚCPSN
151617 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu
 
KalendariumIndeks filmówMój planKlub Festiwalowy Arsenał
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
festiwal@nowehoryzonty.pl
realizacja: Pracownia Pakamera
Regulamin serwisu ›